ČÍSLOVKY

V textech nalézáme číslovky základní, řadové, násobné, druhové a zlomky (viz Hoffner, Melchert 2008:153). V klínopise je reprezentují numerické znaky, v transliteraci bývají vyznačeny arabskou či římskou číslicí. Slabičný zápis většiny číslovek není znám. Ze základních číslovek jsou (jen v některých pádech) zaznamenány číslovky 1 (např. šiedani d./l.sg.), 3 (teriyaš gen.sg) a 4 (miewaš nom.sg.). V tom případě odpovídá koncovka číslovky pádu řídicího jména (není zde genitivní vazba, jak známe z češtiny: pět kopretin gen.pl.). Číslovky jedna a dva vykazují flexi téměř shodnou s flexí zájmen. Stovky se zapisovaly akkadogramem ME, tisíce LIM. Předměty bylo možno počítat jak jednotlivě, tak po sadách (nerozlišujeme přitom počitatelné a nepočitatelné jako v angličtině), kde se k číslovce přidává akkadský sufix -NŪTUM (v singuláru) nebo TAPAL (v plurálu). Násobné číslovky poznáme podle akkadského sufixu -ŠU "krát", chet. -anki, -kiš/-iš. Zlomky byly vyjádřeny sumerogramem MAŠ (sg.) či MAŠ.ḪI.A (pl.).

                                         Číslovky (se slabičným zápisem)

základní        šī- "jeden", teri- "tři", meu- "čtyři" (šiptamiya- jméno nápoje, snad z čísla                            "sedm"), yugan "pár" 

řadové           hantezzi(ya)-"první", dān- "druhý", III-an, IV-in, V-in 

zlomky          MAŠ "půl", fonetické komplementy vyjadřující zlomky -iš, -li, -li-eš 

násobné        fonetický komplement -anki, -kiš/-iš 

podílné          -ÀM, -TA. ÀM 

                                          Logografické zápisy 

ME "sto", LI-IM "tisíc", SIG7 "desetitisíce", I-NŪTIM a TAPAL (pro víc než jedna) "sada, porce", pro počítání kolektiv, ŠU "krát".

Dita Frantíková, Ústav srovnávací jazykovědy FF UK
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky