FONOLOGIE

Chetitské texty se zachovaly na hliněných tabulkách (s výjimkou jediné měděné) popsaných z jedné či obou stran klínovými znaky. Chetitský duktus se nejblíže podobá starobabylonskému typu klínopisu zvanému kurzíva, a zdá se, že nebyl převzat přímo z Babylonské říše, ale ze severní Sýrie. Nejmenší tabulky měří jen několik centimetrů, největší mohou mít rozměr např. 21,4 × 26,5 cm. Na tabulkách z hlíny horší kvality (z novochetitského období) nalezneme dopisy, soudní a ekonomické záznamy, které nebylo v plánu archivovat. Tabulky určené pro archivaci z kvalitnějšího materiálu se vyráběly z lepší hlíny a měly zpravidla na každé straně dva sloupce. Šířka i výška tabulek se od starochetitského do novochetitského období zvětšovala (více Waal 2012:218). Tvar tabulek byl typicky plano-konvexní (tj. z jedné strany ploché, z druhé oblé), obdélníkový, a některé tvarem připomínají polštářek. Největší tabulky obsahují tři sloupce, a jsou dochované jen z novochetitského období. 



Informace o chetitské fonologii je třeba získávat implicitně na základě znalostí, které máme o písařských konvencích jejich doby, o způsobu zaznamenávání hlásek pomocí slabičných znaků. Mnoho otázek zůstává nezodpovězených, na mnohé existují hodnověrné odpovědi. 

Dita Frantíková, Ústav srovnávací jazykovědy FF UK
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky