FONOLOGIE

Samohlásky

Chetitština rozlišuje 4 vokály (a, e, i, u).

Zdá se, že tak zvané plene-writing (pe-e atd.) umožňovalo vyjádřit vokalickou délku, nelze však potvrdit, že je jejím jediným nositelem, případně kdy vyjadřuje spíše přízvuk, a že jeho absence znamená vokál krátký.

Vokály e a i se objevují v některých slovech stabilně (ve všech pozicích), v jiných alternují. V některých alternují v souvislosti s dobou datace textu (např. 1. sg.pres. -hi, pouze v OH i -), jinde bez jasného vysvětlení ( např. pé-(e-)ra-an, pí-i-ra-an "před"). Nacházíme též případy "broken writing" -me-in nebo -mi-en. Protože více klínových znaků V+C s vokálem i- lze číst jako e- či i-, pro potvrzení kvality vokálu spoléháme na případný předcházející samostatný vokál, tj. e-eš. Závěr: e- a i- v historii chetitštiny nikdy nesplynuly v jeden vokál, ale jejich situace je komplexní.

Alternace a- a e- reflektuje ablaut ve kmeni lexémů. Např. 1.+2.pl.pres. -weni/-teni, -wani/-tani jsou důsledkem pozice přízvuku (1. sada původně přízvučná, druhá nepřízvučná).

Kontextové změny vokálů - asimilace, elize, synkopa, diftongizace, anaptyxe (příklady: asimilace - dva příklady, sporné; elize probíhá na hranici nepřízvučných slov - nu=aš: n=aš, i-en-zi-mu-uš: ienzi=ma=uš, nu-uš-še-pa: nu=šše=apa; synkopa: sekvence -(i)ya-

-(u)wa- mohou být kontrahovány na -i-, -u-; diftongizace: některá slova s původním -u- zapsána s -uwa-, např. pahhur "oheň" jako pahhuwar; anaptyxe: sekundárně vložené vokály, např. e/i mezi kmen končící na labiálu nebo veláru nebo -h- a sufix -ške-, šarninke/iške.

Souhlásky

Plozívy

Diskuze o roli geminace a kvalitě tak vyjadřovaných plozív.

Chetitština pravděpodobně obsahovala znělé i neznělé varianty následujících hlásek:

p, t, k, gw, kw (tj. řady bilabiální, dentální, velární a labiovelární), dále afrikátu (ts), dvě frikativy (š, h) a sonory (m, n, l, r, y, w).

Kontextové změny souhlásek: asimilace, ztráta, epenteze. (Příklady: asimilace: tš:šš , nš:šš, nm: mm atd.; ztráta: ztráta plozivy v sekvenci se sonorami: hinnuzi- místo hinganuzi- "způsobuje, aby poklekl", ztráta -s- před -z-: a-ar-zi místo a-ar-aš-zi; epenteze: možné vložení -t- v tvarech, kde alternuje -š- a -z-: nahzi-, nahši-. 

Fonotaktika

Všechny neznělé plozívy, w, y, sonory kromě r,  se mohou vyskytovat na začátku slov. Na konci slov se nevyskytuje m.  Hiát (sekvence dvou samohlásek netvořících dvojhlásku) je v chetitštině výjimečný (KUR-e-aš oproti ne-ya-ri).

Onomatopoeia obvykle obsahují reduplikovaný kořen, hahharš- "smát se".


Dita Frantíková, Ústav srovnávací jazykovědy FF UK
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky